ශෝක පණිවුඩය

ඉතිහාසයේ ලාංකික මුස්ලිම්වරුන් සුදු ජාතිකයන්ගේ තාඩන පීඩනවලට ලක් වූ සෑම විටකම ඔවුන්ට වාසස්ථාන දී පදිංචිවීමට ඉඩකඩ සලසනු ලැබූයේ බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා විසිනිග මුස්ලිම්වරුන්ගේ සිත් තුළ භික්ෂූන් වහන්සේලා හට ඇත්තේ මහත් වූ ගෞරවයක් හා සැලකිල්ලකිග එය නැති කිරීමට සමහර බටහිර බලවේගයන් උත්සහ කළද එය නොහැකි විය.
සෑම දහමක් විසින්ම ගෞරව කරනු ලැබූ ආදරය කරනු ලැබූ කෙනෙකු අද ස්වභාව ධර්මයේ ආරාධනාව නිසා අපෙන් දුරස් වී ඇතග කවරෙකුද මොහු?? ඔහු මුස්ලිම්වරුන්ගේ සිත් තුළ කවදත් ජීවත්වන්නා වූ අති පූජ්‍ය මාදුළුවාවේ සෝභිත නාහිමිපාණන් වහන්සේයග මුස්ලිම්වරුන් මොහුට බොහෝ සේ පි‍්‍රය කළහග එයට හේතුව වන්නේ මුස්ලිම්වරුන් හට ඔහු පෙන්වු සුපවිත‍්‍ර සෙනෙහසයි ගැටළුවක් ඇති වන සෑම විටම ඔහු මුස්ලිම්වරුන් වෙනුවෙන් හඬ නැගුවේයග සැනසිලි වදන් පැවසුවේය.
කයින් පමණක් ඔහු අපවත් වූ අතර අප සැමගේ සිත්සතන් තුළින් ඔහු අපවත් වූයේ නැත  මාදුළුවාවේ සෝභිත හිමි යන නාමය පවසනු ලබන සෑම විටම දෑස් කඳුළින් තෙමෙනා තරමට අප ඔහුට ආදරය කරන්නෙමුග ගරුබුහුමන් දක්වන්නෙමු.
අති පූජ්‍ය මාදුළුවාවේ සෝභිත නාහිමිපාණන් වහන්සේගේ අපවත් වීම වෙනුවෙන් ශී‍්‍ර ලංකාවාසී මුස්ලිම්වරු සියල්ලන් වෙනුවෙන්ම අප අපගේ ගැඹුරු සිතින් ශෝකය පළ කර සිටින්නෙමුග

Share on Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *